Päris tihti küsitakse minu, kui toitumisnõustaja käest, et milline on kõige parem dieet kaalust alla saamiseks, naha säravaks saamiseks või veel millegi jaoks. Vastus pole tegelikult üldse keeruline, kaalust alla, pea selgeks ja rõõmsa meele saab tasakaalustatud toitumisest siis kui kehale pakutav toit pakub organismi toimimiseks kõiki vajalikke aineid. Kahenädalase dieedi saab lõpetada kahe päevaga aga tervislikku eluviisi ja tasakaalustatud toitumist ei taha keegi lõpetada, sest kui saadakse aru milleks see on, siis pole lõpetamisel põhjust.
Internetist võib leida sadu erinevaid dieete mis kõik lubavad tohutut muutust ja head enesetunnet. Paljud nendest on aga väga äärmuslikud ja võivad pigem tervist kahjustada. Aga kas ikka mõeldakse, kuidas see tegelikult mõjub? Mis saab kui see dieet lõpetada? Kas dieet vastab minu organismi ootustele saada tasakaalustatud toitu? Kui on antud ette täpne kava/dieet siis mis saab ajast kui seda kava enam pole? Kas ikka teatakse ja põhjendatakse miks miski on vajalik ka ilma etteantud menüüta?
Tasakaalus toit tähendab seda, et toidus on toitaineid täpselt nii palju kui on vaja ja mitte rohkem. Igasugune ületarbimine ei mõju hästi. Kui tarbime üle energiat siis kaal tõuseb, kui tarbime üle toiduvalku siis saavad suurt koormust maks ja neerud, mis võib viia nende organite kahjustuseni, igal ületarbimisel on tagajärg.
Samas jättes aga menüüst mingid kindlad toiduaine välja võib tekkida defitsiit. Toitude menüüst välja jätmine on tänapäeval väga trendikaks muutunud, taaskord ei mõelda tagajärgedele. Menüüst võib ilma kahetsuse ja tagajärgeteta välja jätta vaid rämpstoidu – see teeb vaid head. Aga ilma kindla põhjuseta või kui keegi lihtsalt soovitab loobuda millestki siis see viib tasakaalustamatuseni.
Mis siis see tasakaal on? See on siis kui toit varustab organismi kõige vajalikuga selle toimimiseks ja piisav liikumine sealjuures. Tervisliku ja tasakaalus toitumise üks suur osa on kindlasti liikumine mis tagab hea enesetunde. Kuidas seda kõike ühendada? Et mitte sattud segadusse meediakärast tuleks pöörduda toitumisnõustaja poole kes teab kuidas tasakaalustada menüü nii, et see tagaks organismile vajalikud toitained ning kuidas ja kui palju peaks päevas liikuma, et oleks tervist toetav.